[x] KAPAT

Ahşap Kutu Seçenekleri

Ahşap Kutu Seçenekleri

Ahşap; ağaçlardan elde edilmiş olan kendine özgü rengi ve dokusu olan organik bir malzemedir. Doğada pek çok sayıda ağaç çeşidi olmasına karşın, kritik ekonomik önem taşıyan ağaç sayısı sınırlıdır. Genel olarak ömrünü tamamlayan veya büyümesini durdurmuş olan ağaçların özenle tercih edilerek kesiminden elde edilmiş olan ahşap; anizotrop (yani farklı yönlerde çekme ve basınç dayanımları çeşitlidir. En göze çarpanları; masa , koltuk, sehpa, yatak, raf, saksı, dolap, kesme tahtaları, tahta kaşıkları, duvar panoları… Dekorasyon gayesiyle kullanılan pek çok ahşap malzeme de vardır. İnsanlara doğal güzelliğiyle rahatlık verir. Her ağacın kendine ait renk geçişleri ve dokusu vardır. İnsan eli değmeden ortaya çıkmış olan bu desen ve renkler, eşi benzeri olmayan bir sanat eseri gibidir.

Ahşap Ne İşe yarar?

Ahşap malzemesi, canlı bir yaşantısı olan ağaçtan elde edilmiş olan lifli, heterojen ve anizotrop bir yapıya sahip organik temelli bir yapı malzemesidir. Ahşap, öncelerden beri kullanılan yapı malzemelerinden birisidir. İnsanlar ahşabı eski dönemlerden beri barınma ve korunma gayesi olarak kullanmaktadır. Günümüzde ise ormanların çeşitli sebeplerle azalması, yerine yenisinin oluşturulmaması veya geç yetişmesi ahşabın değerini arttırmıştır. Ahşap; çatı elemanları, doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı ve dekoratif şekilde olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bu günlerde ahşabın atıkları olan yonga, talaş ve tozlarından da üretilmiş olan sunta, MDF, kontrplak benzeri yapay yapı malzemeleri vardır. Ahşabın kesilerek normal boyutlara getirilmiş durumuna ise kereste adı verilmektedir.

Kutu

Öncelikli olarak kutu kapalı bir şekli temsil etmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli şekillerde olabilir. Bunlar karton kutu veya ahşap kutu olabilir. Ahşap kutular ise karton kutulara göre çok daha fazla dayanıklıdır. Dekoratifliğe önem veren kişiler kutu tercihlerini ahşaptan yana kullanan kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahşaptan yapılan kutuları farklı renklere boyayarak da harika bir görüntü elde edebilirsiniz.

Ahşap Kutu

Ahşap kutu kapalı bir şekil olarak karşımıza çıkmaktadır. Önceki zamanlarda kesimi el yardımıyla yapılırken günümüzde lazer işlemi ile yapılmaktadır.Ahşap kutu modelleri genel olarak dekorasyon ve süsleme gibi alanlarda kullanılır. Ahşap kutular dekoratif olarak kullanıldığında boya yardımıyla boyanarak çeşitli dekorasyon bölgeleri oluşturulabilir. Ahşap kutular çeşitli şekillerde olabilmektedir. Genel olarak tercih edilenleri ise kare, dikdörtgen, kalp olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahşap kutuların tercih edilme sebeplerinden bir diğeri ise karton kutulara göre daha dayanıklı olmasıdır. Karton kutular çok kısa süre içerisinde aşınabilir ve tahrip olabilir fakat ahşap kutuların ömrü karton kutulara göre çok daha uzundur. Bunun yanı sıra ahşap kutular karton kutulara göre daha şık bir biçimde durmaktadır. Bu sayılan sebeplerden dolayı ahşap kutular tercih edilmektedir. Ahşap kutuları tercih edeceğiniz bir diğer alan ise hediye konusunda olabilir. Ahşap kutuları hediyelik olarak da tercih edebilirsiniz.

© Tüm Hakları Saklıdır Helen Lazer 2013-2021